Schneider Electric EMUPS50K250QBHS
Easy UPS 3-Phase Modular 50kW Scalable to 250kW 400V Black, 1 Switch, for Ext Batt, Start-up 5×8
Call for Price
SRV3KRILRK | APC Easy UPS Online SRV 3000VA RM 230V1 × 71,500 EGP
SRV3KIL | APC Easy UPS Online SRV 3000 VA 230V1 × 60,500 EGP
Call for Price
Schneider Electric EMUPS50K250QBHS 50kW Scalable to 250kW Easy UPS 3-Phase Modular. The Easy UPS 3-Phase Modular uninterruptible power supply is a robust, modular, high-density 50 kW, 400V 3-phase UPS that is scalable up to 250 kW N+1. It delivers high availability, scalability, and redundancy in a compact footprint in a cost-optimized, EcoStruxure connected package ideal for small and medium data centers and other business-critical applications. Includes 5×8 start-up service and 1 switch.
Overview
| Main | |
| Main input voltage | 380 V 400 V 415 V |
| Other input voltage | 400 V |
| Main output voltage | 400 V 415 V |
| Other output voltage | 400 V |
| Rated power in W | 50 kW |
| Rated power in VA | 50 kVA |
| Battery type | VRLA |
| Provided equipment | User manual Dust filter Network management card Start-up service |
| Range of product | Easy UPS 3-Phase Modular |
| Range compatibility | Easy UPS 3-Phase Modular |
| Batteries & Runtime | |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery voltage | 480…576 V DC |
| Max current discharge | 130 A |
| General | |
| Bypass voltage tolerance | +/- 10 % |
| Max bypass input current | 74 A |
| Number of power module | 1 |
| Number of power module free slots | 5 |
| Redundant | Yes |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Physical | |
| Color | Black |
| Height | 199.1 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 85 cm |
| Net weight | 251 kg |
| USB compatible | Yes |
| Input | |
| Network frequency | 40…70 Hz |
| Maximum input current | 95 A |
| Max short time withstand current | 35 kA |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Load power factor | From 0.7 leading to 0.7 lagging without any derating |
| Output | |
| Maximum configurable power in W | 250 kW |
| Output frequency | 50…60 Hz |
| UPS type | Double conversion online |
| Output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Maximum configurable power in VA | 250 kVA |
| Environmental | |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0…3000 m |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |